EWA KURYLUK oprowadza po swojej wystawie „Moje żółte lata 2000˗2019”

Ewa Kuryluk, Moje żółte lata 2000-2019, fragment instalacji

W galerii sztuki Artemis w Krakowie od 24 V 2019 do 19 VI 2019 można było oglądać wystawę EWY KURYLUK zatytułowaną „Moje żółte lata 2000˗2019”.Ewa Kuryluk oprowadza
po swojej wystawie „Moje żółte lata 2000˗2019”


Praca
Kraków 1946 ostatnia żółta instalacja to intymny portret grupowy we wnętrzu. Składa się z sylwetek i twarzy naturalnej wielkości wyciętych ze starych zdjęć rodzinnych oraz z fotograficznych kolaży i z pamiątek po bliskich. „Mama w ciąży” to symulująca ciążę Ewa Kuryluk w wieku 72 lat z twarzą młodej Miriam — raz w jedwabnej chustce z reprodukcją „Łodzi” van Gogha, raz z bursztynową broszką swojej mamy, „Ewunia w wózeczku” jest przykryta szydełkową robótką babci. Ze zdjęć babci wybrała artystka najstarsze, zrobione w Berlinie przed pierwszą wojną światową. Młoda dziewczyna z bukietem herbacianych róż stoi przy oknie galerii, za szybą jest zdjęcie „tego miejsca na t”. Na pamiątkę tych słów, których nie rozumiała w dzieciństwie, artystka wymazała „reblinka” z drogowskazu na pustej stacyjce kolejowej, zostawiając tylko „T”. (mat. prasowe galerii Artemis)

Zapraszamy do obejrzenia filmu z wystawy, po której oprowadza artystka:


EWA KURYLUK

EWA KURYLUK malarka, autorka instalacji, członek redakcji „Zeszytów Literackich”. Ogłosiła tom rozmów Manhattan i Mała Wenecja (wraz z Agnieszką Drotkiewicz, ZL, Nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej), Goldi (finał Nike 2005), Frascati (WL, 2010), a ostatnio Feluni (WL). W maju 2019 w Galerii Artemis w Krakowie odbyła się jej wystawa monograficzna „Moje żółte lata 2000-2019”. Mieszka w Paryżu.
Więcej: www.kuryluk.art.pl


Zobacz także
EWA KURYLUK