AGNIESZKA HOLLAND laureatką Złotych Lwów

AGNIESZKA HOLLAND laureatką Złotych Lwów

Główna nagroda 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni została przyznana AGNIESZCE HOLLAND za jej film „Obywatel Jones”.

Nagrodzony film opowiada historię Garetha Jonesa. Walijski korespondent brytyjskich i amerykańskich mediów relacjonował przebieg wielkiego głodu na Ukrainie. W swoich artykułach polemizował z wpływowym dziennikarzem „New York Timesa” i apologetą Związku Radzieckiego Walterem Durantym, którego teksty oparte były na stalinowskiej propagandzie. Wielki głód na Ukrainie w latach 1932-1933 pozbawił życia kilka milionów ludzi. Reżyserka komentowała swój film słowami: „Oto do czego prowadzi inżynieria społeczna megalomańskiej władzy”.

Agnieszka Holland została wyróżniona Złotymi Lwami po raz trzeci. Wcześniej otrzymała je w 1981 za film „Gorączka” i w 2012 za „W ciemności”. Oprócz głównej nagrody festiwalu „Obywatel Jones” otrzymał również wyróżnienie za scenografię autorstwa GRZEGORZA PIĄTKOWSKIEGO.

Przemawiając po odebraniu nagrody, Holland stwierdziła, że „polskie władze są na wojnie z kulturą”. Ogłosiła powstanie akcji „Cenzura nie przejdzie! Pogotowie Prawne Kultury Niepodległej”, której celem jest pomoc prawna dla ludzi kultury, padających ofiarą cenzorskich ataków.

Agnieszka Holland w Gdyni!

Agnieszka Holland ❤„Tegoroczny festiwal w Gdyni udowodnił po raz kolejny: polskie władze są na wojnie z kulturą. Próbują cenzurować dzieła, ludzi, instytucje i wydarzenia – nie tylko w świecie filmu. Stosują urzędowe naciski, szantaż finansowy, przejmują instytucje, obsadzają je ideologami, wycofują się z zawartych umów. Musimy się bronić przed cenzorami, dlatego rozpoczynamy akcję „Cenzura nie przejdzie! Pogotowie Prawne Kultury Niepodległej” – sieć prawników w całej Polsce pracujących PRO BONO dla ludzi kultury, którzy padają ofiarą cenzorskich ataków.To przedsięwzięci nruszy w najbliższych dniach, na portalu zrzutka.pl trwa akcja zbierania funduszy na jego koordynację.Będziemy solidarni i będziemy odważni! "! ! ! LINK DO ZBIÓRKI ! ! ! https://zrzutka.pl/hynwpr Materiał filmowy pochodzi z TVP Kultura, publicznej telewizji, której właścicielami są wszystkie obywatelki i wszyscy obywatele Rzeczpospolitej Polskiej.

Opublikowany przez Kultura Niepodległa Sobota, 21 września 2019
Przemówienie Agnieszki Holland na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

ARTUR URBAN