Mariusz Szczygieł laureatem Nagrody Literackiej „Nike”

Mariusz Szczygieł laureatem Nagrody Literackiej „Nike”

Książka reporterska „Nie ma” autorstwa MARIUSZA SZCZYGŁA otrzymała tegoroczną Nagrodę Literacką „Nike”. W tekście laudacji podkreślono, że: „tym, co nadaje tekstom Mariusza Szczygła wyraźną autorską sygnaturę, jest wypracowana literackość oraz osobisty, medytacyjny albo zgoła liryczny ton”. Z wyborem jury zgodziła się publiczność, która przyznała książce Szczygła nagrodę Nike Czytelników. To drugi przypadek w historii nagrody, kiedy zdecydowano się wyróżnić reportaż – pierwszy był Cezary Łazarewicz i jego „Żeby nie było śladów” w 2017 roku.

„Nie ma” to zbiór historii, które łączy ze sobą temat nieobecności i braku. Eksperymentując formą i eksplorując możliwości sztuki reportażu Szczygieł stara się poznać istotę tego co nieokreślone.

Dla Mariusza Szczygła była to trzecia nominacja do „Nike”. Wcześniej otrzymywał je za książki „Gottland” (Nike Czytelników, 2007) i „Zrób sobie raj” (2011). Szczygieł to dziennikarz i reporter przez wiele lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków i wyróżniono prestiżowymi nagrodami, m.in. Europejską Nagrodą Książkową. Był redaktorem trzytomowej „Antologii polskiego reportażu XX wieku”. Jest współzałożycielem wydawnictwa Dowody na Istnienie, którego nakładem ukazało się „Nie ma”.

ARTUR URBAN