Olga Tokarczuk i Peter Handke laureatami literackiego Nobla

Olga Tokarczuk i Peter Handke laureatami literackiego Nobla

Akademia Szwedzka ogłosiła nazwiska laureatów literackiej nagrody Nobla – OLGA TOKARCZUK za rok 2018 i PETER HANDKE za 2019. W ubiegłym roku zdecydowano się zawiesić przyznanie nagrody po ujawnieniu nieprawidłowości wewnątrz Akademii.

Olga Tokarczuk zasłynęła takimi powieściami jak „Prawiek i inne czasy”, „Bieguni”, „Księgi Jakubowe” czy „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, którą zekranizowała Agnieszka Holland w filmie „Pokot”. Tokarczuk sześciokrotnie nominowano do Nagrody Literackiej „Nike”, którą zdobyła w 2008 („Bieguni”) i 2015 roku („Księgi Jakubowe”). W 2018 została laureatką prestiżowej The Man Booker International Prize („Bieguni”). Akademia Szwedzka wyróżniła ją „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją ukazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Nobel dla Olgi Tokarczuk jest piątą nagrodą w historii polskiej literatury.

Peter Handke to powieściopisarz, autor sztuk teatralnych i tłumacz. Zadebiutował powieścią „Szerszenie” w 1966 roku, wkrótce potem jego prowokacyjna sztuka „Publiczność zwymyślana” zdobyła uznanie w kręgach awangardy. W ciągu kilkudziesięciu lat twórczości zdobył sobie miano czołowego austriackiego literata. Wyróżniano go prestiżowymi nagrodami, między innymi Nagrodą Franza Kafki i Międzynarodową Nagrodą Ibsena. Nagrodę Nobla przyznano Handkemu „za wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”. To drugi w historii literacki Nobel dla Austrii.

ARTUR URBAN